JCB

JCB – to firma brytyjska, której pełna nazwa brzmi J C Bamford Excavators Limited. Powstała ona w roku 1945, z inicjatywy przodka rodziny Bamford – Josepha Cyrila. Na przełomie lat rozgrywała się jedna z największych historii sukcesu. Dzisiaj bowiem firma JCB jest jednym z trzech, największych na świecie, producentów maszyn budowlanych. Łącznie firma produkuje obecnie ponad trzysta różnego rodzaju modeli maszyn i urządzeń, wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, rolniczym, leśniczym, archeologicznym i innych.

Historia firmy rozpoczęła się od stworzenia przy pomocy zestawu spawającego przez Josepha Bamforda, pierwszej wywrotki, która następnie została sprzedana na targu z wielokrotnym zyskiem. W trzy lata po utworzeniu firmy, właściciel wspierany sześcioosobową załogą, wyprodukował pierwszą w Europie wywrotkę hydrauliczną. Od 1950 roku siedziba i główna fabryka firmy znajduje się w mieście Rochester w Wielkiej Brytanii. Trzy lata później firma JCB wypuściła pierwszą koparko – ładowarkę, która pomalowana była na charakterystyczny dla firmy żółty kolor i opatrzona była znanym po dzień dzisiejszy logiem firmy.

W roku 1965 firma wprowadziła z kolei na rynek pierwszą w pełni obrotową koparkę. Wraz z rozwojem firmy, rozpoczęła się jej ekspansja na inne rynki zbytu oraz wzrost zatrudnienia. Obecnie firma JCB zatrudnia ponad siedem tysięcy pracowników w stu pięćdziesięciu krajach położonych na czterech kontynentach. Firma działa z wykorzystaniem ponad tysiąca składów handlowych.